Pratik Bilgiler

Çadırınızı keyifle kullanmanızı dileriz. Evde bir test kurulumu yapmanızı öneririz. Böylece çadırın, iskeletin ve varsa aksesuarların eksiksiz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, doğru çadırı doğru amaç için seçip seçmediğinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Sitemizde hangi çadırın hangi seyahat amacına uygun olduğu hakkında bilgi bulabilirsiniz. Her çadır bakım gerektirir. Aşağıda, yaygın sorunları önlemek için çadırınızın nasıl kullanılacağı ve bakımı hakkında bazı pratik ipuçları verilmiştir. Keyifli ve mutlu kamp dileriz.

Fermuarlar

Fermuarlar genellikle büyük zorlamalara maruz kalır: Rüzgar, kötü çadır kurulumu veya çadırın üzerinde baskı yapan kişiler ve/veya nesneler tarafından. Sık kullanıldıkları için fermuarlar çok hassastır. Ayrıca, hava etkileri nedeniyle, fermuarlarda garanti yoktur. Arızaları ve bozulmaları önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir: -Montaj sırasında fermuarların kapalı olduğundan emin olun -Fermuarları dikkatli kullanın. -Fermuarların düzgün çalışması için ara sıra silikon sprey ile işlem görmeleri gerekir.

Güneş ve Renk Değişikliği

Güneşin UV ışınları çoğu kumaşları ve malzemeleri, özellikle de polyester ve naylonları etkiler. Çadırın kumaş kalitesi, sürekli ve yoğun bir güneş ışığına maruz kalması durumunda düşebilir ve belli bir dereceye kadar renk bozabilir. Pamuk, pamuk/polyester çadırlar UV ışınlarına daha dayanıklıdır. Asbest artık çadır malzemelerinde kullanılmayacağından, kumaş %100 ışığa dayanıklı değildir. Pamuk/polyester, polyester ve naylon mevsimsel kamp için uygun değildir. Renk solmasını önlemek için aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

-Çadırı gölgeli bir yere kurun

-Çadırı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

-Çadıra ara sıra su yalıtım malzemesi uygulayın.

Bu şekilde, güneşin UV ışınlarına karşı yeni bir koruyucu kaplama uygular ve böylece çadırınızın ömrünü uzatırsınız.

Nem

Nemlenme, tüm polyester ve naylon çadırlarda ve dış çadırın içinde su damlacıklarının oluşumunda meydana gelen normal bir olgudur. Nemlenme esas olarak çadırın dışındaki sıcaklık içeriden daha düşük olduğunda (özellikle geceleri) meydana gelir, havadaki nemin, giysilerin ve nefesin tuval üzerine yerleşmesine neden olur. Döşeme nemlenmesi, özellikle yer döşemesi ile hava yatağı arasında çoğu zaman gerçekleşir. Çadırınızın içi nemliyse, hemen bir sızıntı olduğunu düşünmeyin; bu genellikle yoğunlaşmadır. Nemlenmeyi önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

-Yeterli havalandırma olduğundan emin olun. Bu, bir kapının açılması veya havalandırma açıklığı ile çok kolay yapılabilir.

-Bir çadır halısı ve zemin örtüsü (tercihen bir eko-havlu) kullanın nemi ve yıpranmayı önlemek için +/-5cm daha küçük olduğundan emin olun

Sızma

Pamuk ve pamuk/polyesterden sızıntı ilk önce özellikle dikiş yerlerine nüfuz edebilir ve sızıntı yapabilir. Dikişler ıslanıp şiştikten sonra sızıntı duracaktır. Hafif lekeler ıslak bir çadırda görülebilir, ancak bu herhangi bir zarar vermez. Polyester ve naylondan üretilen çadırlar suya dayanıklı ve su geçirmez olacak şekilde kaplanmıştır (genellikle poliüretan ile). Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına (UV) maruz kalmak zamanla kaplamanın ve dolayısıyla su geçirmezliğin bozulmasına neden olabilir. Sızıntıyı önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz: -Çadırınızın su geçirmezliğini korumak ve dayanıklılığını artırmak için dış çadırın dışına arada bir su yalıtım maddesi uygulanmalıdır. Sıklığıysa, çadırın güneş ışığına maruz kaldığı süre ve koşullara bağlıdır. -Zamanla, naylon ve polyester çadırlar, koninin kenarları soyulmaya başlandığında dikişlerden su geçirebilir. Bunu bir dikiş bandı ile çözebilirsiniz. Küf Ve Lekeler Özellikle mevsimlik kamp alanlarında yetersiz havalandırma, küf ve lekelerin önlenmesi için aşağıdaki önlemler alınabilir: -Çadırınızı %100 kuru olarak saklayın. -Küf oluşuyorsa, temiz ve ılık suyla yumuşak bir fırça veya süngerle temizlemeyi deneyin. -Lekeler kalıcı ise, çadırlar için uygun temizlik maddelerini kullanın. Diğer kimyasallar çadır kumaşına zarar verebilir. Bir temizlik maddesiyle temizledikten sonra, çadırınızı tekrar su geçirmez hale getirmeniz gerekecektir.

Bizi takip edin:

Hafta içi

  • 09:00-17:00

Copyright © 2023 SiritexCamp. All Rights Reserved.

Add to cart